Skip to content Skip to footer
organizacja-pochowku

Organizacja pochówku bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Na to wydarzenie nie da się przygotować. To szczególnie ciężka sytuacja dla najbliższej rodziny, która poza tym, że przeżywa ogromną żałobę, która wymaga dużego nakładu emocjonalnego, to musi zadbać o dopełnienie wszelkich formalności i dokumentacji. To czas, w którym rozsądek i działanie muszą przezwyciężyć falę zalewających emocji. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ten praktyczny przewodnik, abyście mogli znaleźć potrzebne wsparcie i wskazówki podczas organizacji pochówku.

Skorzystaj z pomocy bliskich

Pierwszym naturalnym krokiem jest szukanie wsparcia wśród najbliższych. Rodzina i przyjaciele mogą być niezastąpionym źródłem wsparcia emocjonalnego, ale  także organizacyjnego. Wspólna praca nad organizacją pochówku może również pomóc w rozładowaniu emocji i podzieleniu się obowiązkami, co może być szczególnie ważne w tak trudnym okresie. Szczególnie istotne może okazać się wsparcie starszego pokolenia rodziny. Osoby te częściej utrzymują kontakt z bliskimi, z którymi być może Ty  widujesz się rzadziej lub nie masz wcale kontaktu. Pamiętaj, że pogrzeb najbliższej osoby to moment, w którym należy zrobić wszystko, aby uczcić jej życie i zapewnić jej godne pożegnanie. Warto więc zawiadomić nie tylko najbliższą rodzinę, z którą Ty masz kontakt, ale także tę nieco dalszą, przyjaciół czy bliskich sąsiadów. Dzięki temu dasz tym osobom możliwość towarzyszenia zmarłej osobie w jej ostatniej drodze. Starsze pokolenie może także pomóc w kwestiach organizacyjnych. Najczęściej są dużo lepiej zorientowani w tym gdzie warto się zwrócić i jakie kroki należy podjąć.

Zwróć się do duchownego lub przywódcy religijnego

Nie każdy dobrze radzi sobie ze stratą i potrafi prężnie działać w takich okolicznościach. Zwrócenie się do duchownego lub przywódcy religijnego jest istotnym krokiem podczas organizacji pochówku, zwłaszcza jeśli zarówno osoba zmarła, jak i jej rodzina są głęboko zakorzenione w danej religii lub wyznają określone przekonania religijne. Duchowni posiadają nie tylko duchową wiedzę, lecz także doświadczenie w kierowaniu ceremoniami pogrzebowymi zgodnie z wytycznymi danej tradycji religijnej. Konsultacja z duchownym może zapewnić rodzinie poczucie komfortu i przewodnictwa w tym trudnym czasie. Duchowny lub przywódca religijny może udzielić wsparcia emocjonalnego, służyć radą duchową i być obecnym w procesie żałoby. Jego obecność i słowa mogą przynieść ulgę w trudnych chwilach oraz pomóc bliskim w znalezieniu pocieszenia i spokoju. Ponadto, duchowny jest doskonałym źródłem informacji dotyczących tradycji i obrzędów pogrzebowych swojej religii. Zna on szczegóły i zasady związane z ceremonią pogrzebową, co może być bezcenną pomocą w organizacji i przeprowadzeniu pogrzebu zgodnie z życzeniem zmarłej osoby oraz z obowiązującymi zwyczajami religijnymi.

Skorzystaj z usług zakładu pogrzebowego

Zakład pogrzebowy może być nieocenionym wsparciem podczas organizacji pochówku. Pomogą w załatwieniu formalności związanych z transportem ciała, przygotowaniem ceremonii pogrzebowej, wyborem trumny oraz załatwieniu wszelkich dokumentów.