Skip to content Skip to footer
urna

Kremacja jako forma pochówku cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów zakładów pogrzebowych. Najczęściej o poddaniu się ciałopaleniu decyduje sam zmarły, którego wolę po śmierci egzekwuje rodzina. Zdarzają się również sytuacje, w których to najbliżsi decydują o kremacji zwłok. Ile kosztuje kremacja zwłok? Jak przebiega pogrzeb z kremacją?

Pogrzeb z kremacją zwłok

Kremacja jest czynnością czysto techniczną. Ma ona miejsce po pożegnaniu osoby zmarłej, ale przed uroczystościami pogrzebowymi. Uroczystości pogrzebowe wieńczy złożenie prochów zamarłego do grobu. W zależności od woli zmarłego/rodziny złożenie prochów do grobu może przyjąć postać pochówku ziemnego lub złożenia urny w kolumbarium.

Pożegnanie osoby zmarłej ma miejsce w kaplicy lub sali pożegnań. Ciało jest przygotowywane w taki sam sposób, jak do pochówku tradycyjnego. To umożliwia pożegnanie przy otwartej trumnie. Bezpośrednio po pożegnaniu trumna z ciałem jest umieszczana w piecu. Do kremacji wykorzystuje się proste trumny – drewniane lub kartonowe – bez okuć oraz innych elementów, które nie ulegają spopieleniu. Trumny te są odpowiednio tańsze niż tradycyjne, w związku z czym cena kremacji nie podwyższa znacząco kosztów pogrzebu.

Cena kremacji

Koszt kremacji nie jest bardzo wysoki. W Polsce waha się między 500 a 900 złotych, przy czym należy pamiętać, że jest to wyłącznie cena spopielenia. Powyższa cena nie obejmuje:

  • przygotowania ciała do pożegnania,
  • wynajmu kaplicy/sali pożegnań,
  • organizacji pożegnania,
  • trumny,
  • transportu zwłok,
  • urny.

Jeśli organizacja pochówku wymaga sprowadzenia ciała z dużej odległości, należy być świadomym wyższych kosztów ogólnych pogrzebu. Dotyczy  to w szczególności usług związanych z transportem międzynarodowym.

Ile kosztuje urna?

Pogrzeb z kremacją zwłok wymaga wyboru urny. Rodzaj urny wpływa na ostateczne koszty pogrzebu. W zależności od budżetu i preferencji najbliżsi mogą wybrać zupełnie proste urny w cenach zaczynających się od 200 złotych lub bardziej wyszukane modele, których cena zaczyna się od 800 złotych. Dużą popularnością cieszą się urny z tzw. średniej półki. Ich ceny wahają się w granicach między 500 a 700 złotych.

Urny pogrzebowe możemy podzielić ze względu na tworzywo zastosowane do wyrobu pojemnika na prochy. Wyróżnia się tu urny metalowe i mosiężne. Cechują się one wysoką wytrzymałością i niską ceną. Alternatywą są naczynia kamienne – urny z granitu, marmuru, piaskowca czy onyksu. To rozwiązania bardzo solidne i eleganckie.