Skip to content Skip to footer
pochówek

Śmierć to nieunikniony etap życia, na który nie da się przygotować. Nawet w momentach kiedy bliscy wcześniej chorowali czy byli słabsi z różnych powodów i w sumie spodziewaliśmy się, że ich droga na tym świecie zmierza ku końcowi, nie można powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi na ich odejście. Niemniej jednak, to naturalny proces, który może przyjść w każdej chwili. Dla wielu ludzi przygotowanie zmarłego do pochówku jest trudnym i emocjonalnym zadaniem. Warto jednak dowiedzieć się, jak to zrobić w odpowiedni i godny sposób, aby dać swojemu bliskiemu ostatni szacunek, a także ułatwić sobie przejście przez ten trudny okres.

Dokumentacja i formalności

Pierwszym krokiem, który trzeba podjąć, jest zgłoszenie zgonu. W większości przypadków odpowiedzialność za całą procedurę i dokumentację ponosi zakład pogrzebowy, do którego zdecydujesz się zgłosić. To duże odciążenie dla rodziny, która jest pogrążona w żałobie. Kiedy zakład pogrzebowy zajmuje się formalnościami, należy pomyśleć o zorganizowaniu stypy czy poczęstunku, a także zawiadomieniu rodziny, najbliższych i przyjaciół o zaistniałej sytuacji, a także przekazanie im informacji o dacie uroczystości na cmentarzu.

Można także pomyśleć o opublikowaniu nekrologu informującego o zgonie i ceremonii pogrzebowej. To ważne, aby wszyscy, którzy znali zmarłego, mieli szansę wziąć udział w pożegnaniu. Kiedyś tego typu komunikaty publikowane były w gazetach, obecnie zdecydowanie lepiej sprawdzają się media społecznościowe, które docierają do całego grona zainteresowanych. Można także pomyśleć o zawieszeniu fizycznej kartki z nekrologiem w miejscu zamieszkania zmarłej osoby, tak aby wiadomość ta dotarła do najbliższych sąsiadów. 

Przygotowanie ciała

Przygotowanie zmarłego do pochówku to proces, który przeprowadza zakład pogrzebowy. Obejmuje on mycie, ubieranie i przygotowanie ciała do pochówku. Warto wybrać zaufaną firmę pogrzebową, która wykaże się empatią i szacunkiem wobec zmarłego i jego rodziny. To jak będzie przebiegał ten proces zależy od Twoich indywidualnych ustaleń z firmą pogrzebową. Doświadczeni pracownicy przekażą Ci wszystkie niezbędne informacje, a także ustalą z Tobą najważniejsze kwestie. 

Wybór trumny lub urny

Choć w okresie żałoby nie zawsze mamy czas i siłę myśleć o takich rzeczach, to wybór trumny powinien być akcentem, o który warto zadbać. Możesz wybrać taką, która najbardziej kojarzy Ci się ze zmarłą osobą lub spełnić życzenie zmarłego, jeśli wyrażał on za życia prośbę o konkretny rodzaj. 

Coraz bardziej popularna staje się także kremacja zmarłych. W takim przypadku zamiast trumny konieczny będzie wybór urny. Tutaj także wybór jest niezwykle szeroki. Od klasycznych modeli, po piękne rzeźbione cuda. W wybranym przez Ciebie zakładzie pogrzebowym znajdziesz katalogi, a także specjalistów którzy chętnie pomogą Ci w podjęciu tej ważnej decyzji. 

Ceremonia pogrzebowa

Ceremonia pogrzebowa to czas, w którym rodzina i przyjaciele mogą oddać ostatni hołd zmarłemu. Niezależnie od tego jak będzie wyglądała i czy zdecydujesz się na klasyczną ceremonię czy będzie Ci zależało na tym, aby podczas pochówku był akcent w postaci gry na żywo czy śpiewu, najważniejsze, że będziesz tam razem z najbliższymi i wspólnie przeżyjecie tą ostatnią drogę waszej bliskiej osoby.