Skip to content Skip to footer

Uroczystości pogrzebowe należą do najtrudniejszych ceremonii, w których bierzemy udział. To jedna z tych okazji w życiu, na którą strój wybiera się bardzo niechętnie. I choć komponowanie poszczególnych elementów ubioru na pogrzeb jest zwykle ostatnią rzeczą, o której chce się myśleć, to warto pamiętać, że właściwy strój to swojego rodzaju hołd dla pamięci osoby zmarłej i wyraz szacunku dla członków jej rodziny. Zatem, jak ubrać się na pogrzeb? Co powinna założyć kobieta, a co mężczyzna? Te i inne kwestie poruszamy w poniższym artykule.

Na pogrzebie nie tylko kolor czarny

Ostatnie pożegnanie to moment pełen smutku, żalu i rozpaczy. To też moment niezwykle podniosły, wymagający odpowiedniej oprawy i ubioru. W polskiej kulturze kolorem żałoby jest tradycyjna czerń. Przywdziana na pogrzebie najlepiej odda głęboki żal i smutny charakter całej uroczystości. Zgodnie z obowiązującym żałobnym dress codem, w czerń powinna być ubrana najbliższa rodzina zmarłego.

Dalsza rodzina, przyjaciele, znajomi czy sąsiedzi mogą, lecz nie muszą ubierać się na czarno. Mogą wybrać strój w innych kolorach, jednak pod warunkiem, że będą to odcienie stonowane i ciemne, nie krzykliwe, jaskrawe czy zbyt jasne. Odpowiednie będą więc ubrania granatowe, grafitowe czy też szare.

Jaki strój dla kobiet, a jaki dla mężczyzn?

Poza kolorem stroju żałobnego, ważny jest również jego krój. Wybierając ubranie na uroczystość pogrzebową warto kierować się skromnością, prostotą i elegancją. Kobiety powinny wybierać między garsonką, sukienką, spódnicą i koszulą lub garniturem. Należy przy tym pamiętać, że:

  • sukienki i spódnice muszą sięgać za kolano, nie mogą być za krótkie, zbyt obcisłe, wydekoltowane lub głęboko wycięte,
  • ramiona muszą być zakryte,
  • strój, niezależnie od pory roku powinien obejmować również rajstopy i pełne buty,
  • założone szpilki nie mogą być zbyt wysokie.

Odpowiednim strojem dla mężczyzn będzie oczywiście garnitur. Można go zastąpić eleganckimi, ciemnymi spodniami, białą koszulą i także ciemną marynarką. Na uroczystości pogrzebowe nie należy zakładać jeansów, nawet jeśli są w czarnym kolorze, jasnych garniturów i koszul z krótkim rękawem. Zapoznaj się z naszą ofertą naszej firmy pogrzebowej w Łodzi!