Skip to content Skip to footer

Ostatnie pożegnanie, choć jest momentem pełnym rozpaczy, jest też okazją do tego, by wyrazić wdzięczność za obecność osoby zmarłej w naszym życiu. Tradycją pogrzebową jest przynoszenie w hołdzie zmarłemu kwiatów. W obliczu tak smutnego wydarzenia, wiele osób zastanawia się jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy, by w pełni oddawały ducha żałoby.

Wieniec pogrzebowy czy wiązanka?

Wieńce to najchętniej wybierane kwiatowe kompozycje pogrzebowe. Charakteryzują się dosyć dużymi rozmiarami, zwykle są okrągłe lub półokrągłe, jednak można się spotkać również z nietypowymi kształtami. Najczęściej wybierane kwiaty do wieńców pogrzebowych to róże, lilie, goździki i gerbery. Do całej kompozycji dodatkowo dołącza się dedykowane szarfy z wyrazami żałoby po zmarłej osobie.

Oprócz wieńców pogrzebowych, spotkać się można również z wiązankami. Są znacznie mniejsze od wieńców, wyróżniają się swoim szczególnym kształtem. Można zarówno położyć je na nagrobku, jak i również wstawić do wazonu. Klasyczne wiązanki wykonuje się niemal z każdego rodzaju kwiatów.

Gatunki kwiatów na pogrzeb

Kiedy podjęto decyzję o wybraniu danej formy ułożenia wieńca, przychodzi czas na wybór konkretnych kwiatów. Zgodnie z tradycją najlepiej sprawdzają się na tę okoliczność:

  1. Róże. Symbolizują bardzo silne uczucia, głęboki szacunek i więź z osobą zmarłą Zwykle wieńce z róż zamawiane są przez najbliższą rodzinę. Róże doskonale sprawdzają się nie tylko na wieńcach czy wiązankach, ale i pojedynczo.
  2. Lilie. Niewinność, tęsknota i smutek – to symbolizują lilie. To kwiaty niezwykle delikatne i szykowne. Z tego też względu często wybiera się je w przypadku pożegnań młodych osób.
  3. Goździki. Są dość uniwersalne, wykazują się przede wszystkim swoją trwałością. Niezależnie od pory roku są w stanie długo ozdabiać grób. Kwiat goździka jest symbolem wyróżnienia osoby zmarłej i uczynienia jej wyjątkową wśród innych obecnych w naszym życiu ludzi.
  4. Gerbery. To delikatne i subtelne kwiaty, które symbolizują najwyższy wyraz szacunku, podziwu i uznania oraz głęboką sympatię i więź ze zmarłą osobą. Występują w wielu kolorach, dlatego z powodzeniem wykorzystywać je można w rozmaitych kompozycjach pogrzebowych.