Uroczysty poczęstunek ku czci zmarłego to jedna z tradycji towarzyszących pożegnaniu osoby zmarłej. Zazwyczaj za jej organizację odpowiada najbliższa rodzina, a grono zaproszonych gości ogranicza się do osób spokrewnionych i bliskich przyjaciół. Jak najlepiej zorganizować konsolację dla gości pogrzebowych? Kogo wypada zaprosić? Jak przekazać zaproszenie?
Organizacja konsolacji
Spotkanie w pierwszej kolejności należy zaproponować najbliższym członkom rodziny i przyjaciołom zmarłej osoby. W dobrym tonie jest również zaproszenie osób, które na ceremonię przyjechały z daleka. Konsolacja zapewni im możliwość odpoczynku po podróży, a ponadto stworzy dogodne warunki do spędzenia czasu z resztą rodziny. Spodziewając się licznych gości z daleka, którzy po zakończeniu spotkania wyruszą w drogę powrotną w ramach poczęstunku warto zaplanować coś więcej niż kawę i przysłowiowe ciasto. Może to być zarówno lekki lunch, jak i tradycyjny obiad.
Popularną praktyką jest, że organizator konsolacji nie zaprasza wszystkich gości osobiście. Często praktykowanym sposobem jest wygłoszenie ogólnego zaproszenia pod koniec ceremonii pogrzebowej. W zależności od liczby osób uczestniczących w uroczystości zaproszenie można skierować do wszystkich lub wyłącznie do wybranej grupy – rodziny i przyjaciół. Nie trzeba się przy tym obawiać, że sąsiedzi, czy reprezentacja oddelegowana z zakładu pracy zmarłego poczuje się urażona.
Czy konsolacja jest obowiązkowa?
Organizacja poczęstunku dla gości na stałe wpisała się w nasze praktyki pogrzebowe. Nie jest jednak obowiązkowa i coraz częściej zdarza się, że rodzina rezygnuje z organizacji spotkania, zwłaszcza jeśli organizacja uroczystości pogrzebowych z jakiegoś powodu przypadła w udziale dalekim krewnym. Mając świadomość zmieniającego się trendu warto pamiętać o tym, żeby przekazując rodzinie i przyjaciołom informacje o dacie i miejscu pogrzebu poinformować ich również o planowanym spotkaniu. To da nam pewność, że osoby, na których obecności nam w szczególności zależy wygospodarują sobie odpowiednio dużo czasu. O przekazanie tej informacji warto również zadbać w przypadku gości przyjezdnych.
Czy nasza obecność na konsolacji jest obowiązkowa?
Uczestnicy pogrzebów często zastanawiają się, czy wypada odmówić uczestnictwa w konsolacji. Dawniej taka praktyka była nie do pomyślenia. Obecnie obowiązują bardziej swobodne zasady, a co za tym idzie większe zrozumienie dla żałobników, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w spotkaniu. Tak czy inaczej, obecność członków najbliższej rodziny jest oczekiwania przez zaproszonych gości, a więc w pewnym sensie obowiązkowa.